تبلیغات
جوجه بوقلمون ، گوشت بوقلمون - پرورش بوقلمون در چراگاه های یونجه کاری و به روش باز
جوجه بوقلمون ، گوشت بوقلمون
مشاوره در خصوص پرورش بوقلمون و خرید و فروش بوقلمون با قیمت مناسب از بهترین نژادها
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              محصولات              نقشه سایت              فروش دان بوقلمون با کیفیت درجه یک 09125343278و09198121699
گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


خرید و فروش گوشت بوقلمون ،مشاوره در خصوص پرورش بوقلمون ،از بهترین نژاد ها و همچنین عرضه گوشت بوقلمون درب کشتارگاه و سطح شهر تهران و حمل بوقلمون زنده به کشتارگاه
تلفن تماس 09125343278-09198121699

مدیر وبلاگ : مهندس فرزان
نویسندگان
نظرسنجی
لطفا در خصوص مطالب درج شده نظر خود را بیان فرمایید.
اگر چه هم اکنون پرورش بوقلمونها در سالنهای صنعتی و مدرن و تحت برنامه های دقیق علمی ، روز به روز در حال رشد می باشد و حتی در محیطهای کنترل شده و ساختمانهای ویژه نسبت به نگهداری بوقلمونهای صنعتی اقدام می نمایند اما در حال حاضر باز هم به دلایل گوناگون ، عمدتا جهت صرفه جوئی در هزینه ها، در بسیاری مناطق بخش بزرگی از بوقلمونها در مراتع پرورش پیدا می کنند .


البته بدیهی است که حتی در این حالت نیز استفاده از نظرات کارشناسی و روشهای شناخته شده علمی می تواند تاثیر به سزائی در افزایش راندمان کار و همچنین ارتقاء کیفیت محصول و کاهش هزینه های تولید داشته باشد.
البته توجه داشته باشید که استفاده از سیستم پرورشی باز تنها در مناطقی که نوسانات جوی و دمائی بسیار کم و یا قابل پیش بینی دارند مناسب و کاربردی بوده و دراین مناطق و در صورت مناسب بودن شرایط آب و هوائی، می توان جوجه بوقلمون ها را در سن 8 هفتگی وارد چراگاه یا گردشگاه نمود.
 پرورش بوقلمون به روش باز و در چراگاه می توان هزینه های تولید را تا حد زیادی کاهش داد. بویژه هنگامیکه پرورش دهنده از دانه های محصول مزرعه خود جهت تغذیه بوقلمون میتوان استفاده کرد. 
جهت بازدهی بهتر از دان آماده مخصوص بوقلمون  در دانخوریها بعلاوه  گیاهان آیشی سه الی چهار ساله ، سبزی یا علوفه مرتعی و گیاهان یک ساله نظیر سویا، شلغم، کلم، آفتابگردان، شبدر قرمز نیز استفاده کرد.همچنین می توان برای چراگاه دائمی یونجه، شبدر و ... را نیز بکار برد.
البته پرورش در چراگاه نیز مشکلات خود را دارد. تلفات ناشی از بیماریهائی که از خاک منتقل می شوند و ضایعات حاصله از حشرات و انگلها، گرفتاریهای حاصله از شرایط جوی و همچنین از بین رفتن بوقلمونها در اثر حمله احتمالی حیوانات از مشکلات پرورش در روش باز هستند. البته برای کاهش این مشکلات می توان از روشهای تکمیلی نیز بهره گرفت و با استفاده از پناه گاه های سیار که به آسانی قابل ساخت و حتی جابه جائی هستند می توان تا حدودی به کاهش مشکلات ذکر شده کمک نمود .

توجه داشته باشید که حتی پرورش پرنده در فضای باز نیز برای موفقیت می بایست تابع یک سری قوانین و قواعد علمی باشد . لذا در این مورد نیز باید در کنار کاهش هزینه های سرمایه گذاری و تولید، موارد فنی و رفاهی پرنده نیز مد نظر قرار گیرند.


فضای مورد نیاز
در صورت پرورش بوقلمونها در مرتع استفاده از سیستم چرخشی و دوره ای و همچنین پناهگاه های قابل حمل و نقل جهت جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی بسیار مفید خواهد بود. در اینحالت ساختمان پناهگاه، نشیمنگاه، دانخوریها و آبخوری های خاصی برای اجرای این سیستم مورد نیاز است. در صورت پرورش بوقلمون در چراگاه و به روش باز بایستی برای هر بوقلمون حدود 0/5 متر مربع پناهگاه در نظر گرفت. همچنین به ازا هر 250 بوقلمون حدود 5000 مترمربع چراگاه یا گردشگاه لازم است. چراگاه یا گردشگاهی که لااقل یک سال (دو سال بهتر است) در آن بوقلمون پرورش داده نشده باشد برای پرورش این پرنده مناسبتر است. همچنین چراگاه مورد نظر بایستی به طرز مناسبی زه کشی و محصور شده باشد. در صورت امکان کاشت گیاهان خاص جهت محصور ساختن گردشگاه، ایجاد محیط طبیعی تر جهت آرامش بیشتر پرنده و حتی استفاده در تغذیه آنها توصیه می گردد.


آبخوری و دانخوری

دنخوری هائی که در محیط های آزاد، مانند گردشگاه و چراگاه بکار می روند باید چنان باشند که آب و باران نتوانند در آنها نفوذ کنند. ارتفاع دانخوریها باید به اندازه پشت بوقلمون باشد و سطح دان موجود در این مخزن از نصف این ارتفاع تجاوز ننماید تا از اتلاف دان جلوگیری شود. با توجه به موارد فوق به ازا هر 100 بوقلمون دو دانخوری سه متری مورد نیاز است. همچنین در این نوع سیستم پرورشی بایستی برای هر 100 بوقلمون یک آبخوری اتوماتیک 120 سانتی متری در نظر گرفت. آبخوریها باید هر روز تمیز شوند و هفته ای یکبار نیز باید آنها را ضدعفونی نمود.

با توجه به موارد عنوان شده می توان گفت که استفاده از روش پرورشی باز دارای برخی مزایا و معایب است که نوع امکانات، محل اجرای طرح، میزان سرمایه گذاری، منطقه جغرافیائی، تاریخچه بیماری های منطقه و مواردی از این قبیل در تعیین اولویت آنها بی تاثیر نمی باشند اما یک مطلب واضح و روشن است که اجرای چنین سیستمی مستلزم قرار گرفتن در محیطی پاک، دور از دسترس و عاری از هر گونه آلودگی می باشد، لذا با توجه به موارد ذکر شده اجرای این نوع سیستم پرورشی در مناطقی جغرافیائی متنوع نظیر آنچه که در بیش از 80% خاک ایران وجود دارد، چندان به صرفه و منطقی نمی باشد زیرا از طرفی به دلیل نوسانات آب و هوائی و وجود زمستانهای سرد عملا بیش از 5-4 ماه امکان اجرای چنین سیستمی وجود ندارد، علاوه بر اینکه با وجود محدودیتهای بسیاردر مورد نوع نژادهای وارد شده به ایران، شرایط خاص کشور از لحاظ شیوع بیماری های طیور، عدم وجود کنترلهای دقیق و برنامه های منسجم جهت واکسیناسیون، پیشگیری و درمان بیماریها بویژه در مناطق روستائی، همیشه امکان شیوع ناگهانی بیماری وجود دارد و ناگفته پیداست که در صورت بروز چنین مسائلی کنترل شرایط بوجود آمده برای مزارع با سیستم باز در مقایسه با سیستم پرورشی بسته بسیار بسیار مشکل تر خواهد بود. لذا بعنوان یک نتیجه گیری کلی می توان گفت که صرف نظر از نژادهای بومی بوقلمون که در حال حاضر در مناطق خاصی از کشور و در شرایط باز و روستائی نگهداری می شوند، پرورش و نگهداری نژادهای صنعتی این پرنده به روش باز به دلیل شرایط خاص کشور ما چندان عاقلانه و منطقی به نظر نمی رسد و بهتر است که علاقه مندان و سرمایه گذاران در محیطهای کاملا بسته و قابل کنترل اقدام به پرورش این پرنده نمایند.

سعید خسروشاهی : کارشناس دامپروری
منبع: سایت فارم ایران
نوع مطلب : ساختمان پرورش بوقلمون، تجهیزات پرورش بوقلمون، پرورش بوقلمون، 
برچسب ها : بوقلمون در چراگاه، بوقلمون در فضای باز، پرورش بوقلمون به روش سنتی، پرورش بوقلمون صنعتی، قیمت جوجه، پرورش جوجه، جشن بوقلمون،
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 14 بهمن 1392
شنبه 20 مرداد 1397 05:41 بعد از ظهر
ایافریدوتشهرمحل خوبی ای پروش بوقلمون است
مهندس فرزان سلام بیننده گرامی
معمولا در تمام اقلیم ها میشه پرورش بوقلمون انجام داد اما به چه قیمتی ؟؟؟
زیرا باید با کمترین هزینه بهره وری را بالا ببرید
در مناطق گرم میشه با کولر گازی سالن را خنک کرد آیا بصرفه هست بنظرشما.
به همین جهت اگر در فریدونشهر رطوبت در حد قابل قبول باشه و کنترل شود و مجوز های لازم اخذ شود قابل انجام است
جمعه 1 تیر 1397 06:03 بعد از ظهر
سلام بوقلمون ها اسهال کفی دارن بهشون چی بدم ؟
مهندس فرزان سلام دلایل زیادی وجود دارد
لطفا با دامپزشک مجرب ارتباط داشته باشید. تا رفع مشکل شود
جمعه 1 تیر 1397 06:02 بعد از ظهر
در روز چند بار بهشون یونجه بدیم ؟ایا دادن یونجه زیاد باعث مریضی میشه ؟ الان بوقلمون های من اسهال کفی دارن بهشون چی بدیم ؟
مهندس فرزان سلام با توجه به آخرین کتاب مرجع تغذیه بوقلمون ترجمه دکترگلیان
مقدار استفاده یوجه در جیره به میزان 2 درصد پیشنهاد گردیده است
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 11:40 قبل از ظهر
با سلام
توضیحات عالی بود جناب مهندس
سپاس فراوان
مهندس فرزانسلام از توجه شما سپاسگزارم
دوشنبه 14 اسفند 1396 04:19 بعد از ظهر
با توجه به اینکه دارای باغی به متراژ 4 هزار متر می باشم که باغبان هم دارد، در نظر دارم برای حدود 5 ماه تعداد 100 جوجه یکماهه بوقلمون را در منطقه فیروزکوه پرورش دهم. هدف اصلی استفاده از گوشت برای خودم و دوستان می باشد. قصد درآمد زایی ندارم آیا این کار را توصیه می فرمائید.
مهندس فرزان سلام با توجه به منطقه و معدوم سازی دو مورد در آن منطقه
دقت بیشتری در خطرات نسبت به آلودگی منطقه و ریسک سرمایه گذاری بفرمایید
جمعه 4 اسفند 1396 05:42 قبل از ظهر
مقاله آموزنده دقیقا همان چیزی است که من می خواستم پیدا کنم.
مهندس فرزان سلام از اینکه مطالب بنده مورد توجه شما قرار گرفته خوشحالم.
شنبه 2 دی 1396 12:22 بعد از ظهر
سلام من میخواهم پرورش بوقلمون راه بندازم و در كنار زمینی كه دارم مرغداری است آیا این مكان مناسب است ؟؟
مهندس فرزان سلام
به لحاظ امنیت زیست محیطی این کار عاقلانه نیست و باعث مخاطرات زیادی میشود
سه شنبه 2 آبان 1396 09:36 بعد از ظهر
سلام جناب استاد از صبر و بزرگواری شما در پاسخ به جوانان قدردانی می کنم بنده در اطراف قزوین باغ و مزرعه حدود یک هکتاری دارم که اوج دما در ظهر تابستان به چهل درجه و زمستان ها گاهی به زیر پانزده درجه در واقع نزدیک شاهرود هستیم، فضای سرپوشیده دویست متری هم داریم لطفا راهنمایی فرمائید میتوانم پرورش بوقلمون را شروع کنم؟ باز هم سپاس فراوان
مهندس فرزان سلام
شرایط پرورش هر زمان باید مناسب باشددمای چهل حتی برا جوجه بوقلمون ضرر دارد حتما باید فضای مسقف داشته باشید که از سرما و گرما در امان باشند
چهارشنبه 4 اسفند 1395 12:06 بعد از ظهر
سلام خسته نباشید
آیا با پنج میلیون تومان میشود پرورش بوقلمون راه اندازی کرد؟
مهندس فرزان سلام این فعالیت صنعتی است حداقل سرمایه 150 میلیون در گردش نیاز دارد
چهارشنبه 3 آذر 1395 10:47 قبل از ظهر
به نظرشمامن میخواهم یک پرورش بوقلمون سنتی دریک مساحت کوچک راه بیندازم باید چیکارکنم
مهندس فرزانسلام در ابتدا شما باید به جهاد و دامپزشکی منطقه خود مراجعه فرمایید تا بتوانید مجوز فعالیت قانونی داشته که در صورت بیماری توسط صندوق بیمه پرداخت شود
چهارشنبه 3 آذر 1395 10:42 قبل از ظهر
ممنون
سه شنبه 2 آذر 1395 12:56 قبل از ظهر
سلام .با سرمایه در حد ۵۰-۶۰میلیون تومان و داشتن زمینی به مساحت ۵۰۰متر ،پرورش بوقلمون به صرفه هست؟زمین خالی و تجهیزات باید با پول سرمایه احداث بشه
شنبه 29 آبان 1395 08:18 قبل از ظهر
با سلام
آیا پرورش بوقلمون در منطقه سردسیر دماوند بطور سنتی قابل انجام هست؟
در فصل زمستان جهت نگهداری چه باید کرد؟
آیا می شود مرغ و بوقلمون رو با هم نگهداری کرد؟
مهندس فرزان سلام جواب هر سه سئوال شما خیر می باشد
یکشنبه 23 آبان 1395 02:42 قبل از ظهر
سلام مهندس طوری میگید جهادکشاورزی که مردم فکر میکنن اونجا به کار مردم رسیدگی میشه ولی واقیعت یه چیز دیگه س
مهندس فرزان سلام متولی امر ترویج و پرورش جهاد کشاورزی است لذا برای انجام این چنین فعالیتهایی حتما باید مجوز مربوطه را احذ نمایید
دوشنبه 3 خرداد 1395 10:00 بعد از ظهر
سلام خدمت جناب مهندس فرزان
1- جوجه بوقلمون بومی برای پرورش رااز کجا باید تهیه کرد.وآیا نظارت سازمانی روی سلامت جوجه ها وجود دارد از لحاظ واکسیناسیون و سلامت عمومی جوجه؟

2- آیا در بحث پرورش امکان صادرات معمول گوشت بوقلمون به کشورهای همسایه وجود دارد یا بدلیل مسایل بهداشتی مواد غِِدایی ، پس فرستاده خواهد شد؟و آیا در ایران کارخانه تولید دان بوقلمون برای همه دوره های پرورش وجود دارد؟
یکشنبه 2 خرداد 1395 06:16 بعد از ظهر
با سلام خدمت جناب مهندس فرزان
ایا پرورش جوجه بوقلمون بومی در سیستم بسته و تونلی مقرون به صرفه هست؟ با توجه به اسم بومی که روی انها میباشد بازار فروششان فرق میکند؟
مهندس فرزانسلام جناب الوندی
در مورد جوجه های بومی کتاب کاملی بنده در دست ندارم و بیشتر از روی منابع خارجی جیره نویسی میشود لذا در این مورد اطلاع دقیقی ندارم -
در مورد فروش بیشتر سمت عراق و کردستان قابل فروش است
یکشنبه 2 خرداد 1395 12:05 قبل از ظهر
باسلام
ایادراستان خوزستان باتوجه به گرمای طولانی ایا پرورش بوقلمون مقرون به صرفه خواهدبود ؟ ازچندقطه شروع کنم؟برای 500 مترمربع درفضای بین نخیلات به چه سرمایه ای نیازمنداست؟(برآورتقریبی)/
مهندس فرزان سلام جناب صالحی
هر نوع پرورش ماکیان صنعتی در فضای بسته مناسب حال پرنده تنظیم میشود لذا گرمای زیاد باعث از بین رفتن پرنده صنعتی میشود -
شما با مراجعه به جهاد کشاورزی و نظام مهندسی کشاورزی منطقه خود از پروانه های صادره در آن منطقه می توانید مطلع شوید تا جهت تصمیم گیری دقت بیشتری نمایید
جمعه 10 اردیبهشت 1395 10:45 بعد از ظهر
سلام میخاستم بپرسم سوددهی پرورش بوقلمون به روش سنتی چند درصد می باشد
مهندس فرزان بیننده گرامی سود در قالب پرورش سنتی معمولا با بدست آمدن گوشت حاصل از این فرآیند محاسبه میشود لذا با توجه به سنتی بودن و عدم کنترل بعضی از مسائل نمی شود درست قضاوت کرد.
سه شنبه 17 فروردین 1395 12:25 بعد از ظهر
سلام
آیا در استان آذر بایجان غربی شهرستان سردشت در محیط آزاد و طور کاری شده میشه به روش سنتی بوقلمون پرورش داد البته می خوام از 1000 قطعه شروع کنم و در فضای آذاد و بدون سقف امکان دارد؟
مهندس فرزان سلام بوقلمون صنعتی حتما باید در سیستم بسته و در یک محیط پرورشی کنترول شده باید پرورش پیدا کند ولی در بعضی موقع میشود از چراگاه هم استفاده کرد ولی با شرایط خاص
یکشنبه 20 دی 1394 01:46 بعد از ظهر
مهندس خسته نباشید میخواستم بدونم جوجه بو قلمون ازکجا تهیه کنم و اینکه راههای دریافت مجوزش چیه؟وکشتار گاهها در شهر قم بعد ازاینکه بزرگ شد میخره ازما
مهندس فرزانلطفا قبل از اقدام حتما مجوز های لازم را از جهاد و دامپزشکی منطقه دریافت کنید
سه شنبه 8 دی 1394 10:09 بعد از ظهر
سلام مادراستان بدخشان میان تاجکستان وافغانستان زنده گی میکنیم سردسیراست فارم وجودندارد بوقلمون را باید درچراگاها ؛بطورخانگی نگهداری میشود سوال این است که میگویند علوفه یونجه تازه ویاخشک بسیار دررشد بوقلمون کمک میکند آیاوقعیت دارد تشکر
مهندس فرزان سلام جناب آقای عزیز احمد توانا
بی شک تغذیه با یونجه تا حد دو درصد درجیره الزامی است طبق کتاب تغذیه طیور
لذا استفاده یا چرا بوقلمون با یونجه می تواند کمک شایانی به رشد این پرنده داشته باشد
دوشنبه 23 آذر 1394 10:16 قبل از ظهر
سلام من میخوام با ۲۰۰قطعه شروع کنم به روش سنتی میخوام بدونم هر جوجه با استفاده از امپول هورمونی بهد از چه مدت به وزن ۲۰کیلو میرسه وقیمت خرید کشتارگاه چقر هست؟؟باتشکر
مهندس فرزان سلام متاسفانه شما روش درست پرورش را نمیدانید
با توجه به نیاز پرنده و تغییر در ژنتیک و بهتر گزینی صفت ها به این مرحله رسیده که در عرض 110 روز با توجه به احتیاجات پرنده به وزنی معادل 12.5 کیلو برسد .
شنبه 30 آبان 1394 01:29 قبل از ظهر
سلام
در باغچه ای با مساحت 700 متر که بیشتر درختهاش زرد آلو هست میشه بوقلمون نگهداری کرد؟
چه تعداد میشه نگه داشت؟
مهندس فرزان سلام
متاسفانه خلاف تصور شما دوست گرامی این کار نیازمند مجوز پرورش دارد و بدون مجوز خلاف موازین نظام دامپروری است
پنجشنبه 26 شهریور 1394 12:12 بعد از ظهر
بوقلمون با نژاد برتر را از کجا تهیه کنیم
مهندس فرزان سلام بیننده گرامی
تهیه جوجه بوقلمون فقط با مجوزهای لازم (جهاد کشاورزی و دامپزشکی ) امکان پذیر است
بوقلمون از نژاد سبک تا سنگین دارد
مثلا big6 , hybrid xl سنگین
و نیکلاس 300 و big9 سبک
یکشنبه 1 شهریور 1394 10:33 بعد از ظهر
با سلام
ایا پرورش بوقلمون بومی یا محلی با توجه با وزن لاشه کم این بوقلمونها در فضای ازاد میتواند مقرون به صرفه باشد؟ باسپاس
مهندس فرزانسلام دوست گرامی
با توجه به ژنتیک پرنده بومی و تغذیه نادرست مقرون به صرفه نخواهد بود .
سه شنبه 19 خرداد 1394 03:09 بعد از ظهر
با سلام در شهرکرد در فضای ازاد در باغی به مساحت 1500مت که در ان درخت بادام میباشدامکان پرورش چند بوقلمون وجوددارد و ایا در زمان با استفاده از پوشش پلاستیک می توان پرورش داد
مهندس فرزان سلام با توجه به شرایط محیطی طوری باید عمل شود که پرنده محیط راحتی از بابت گرمایش و سرمایش و اکسیژن کافی داشته باشد
دوشنبه 7 اردیبهشت 1394 01:39 بعد از ظهر
باسلام ایا دراستان اردبیل شهرستان پارس اباد بااب وهوای نیمه گرمسیری ومرطوب میتوان به پرورش بوقلمون گوشتی اقدام کرد .ممنون
مهندس فرزان سلام
بله امکان پذیر است
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394 06:57 بعد از ظهر
سلام بوفلمون تو منطقه ورامین جواب میده؟ تو گرمای تیر و مرداد بازده پایین نمیاد؟
مهندس فرزان سلام در هر منطقه ای میشود پرورش داد زیرا شرایط را شما باید جهت راحتی پرنده فراهم سازید
در مواقع گرما از توهیدات پرورشی استفاده میشود
1-استفاده از جوش شیرین بجای نمک
2- تغییر در ساعات تغذیه پرنده یعنی در اوج گرمای روز تاریکی و استراحت پرنده و در غرب با خنک شدن هوا تغیه پرنده شروع میشود
3-استفاده از غذای پلت
4-نصب پد کولینگ یا آب پوشال در ورودی های سالن
وغیره........
سه شنبه 18 فروردین 1394 02:56 قبل از ظهر
باسلام جالب بود و راهگشا متشکرم
سه شنبه 23 دی 1393 08:38 بعد از ظهر
ممنون کمک کردی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

قیمتها
خریدار بوقلمون کشتاری

09125343278

09198121699

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بروز رسانی :
  • آخرین بازدید :
http://turkeyir.mihanblog.com/googleaeb22e5bcc2387ba.html turkeyir.mihanblog.com Real PR turkeyir.mihanblog.com Trust