تبلیغات
جوجه بوقلمون ، گوشت بوقلمون - انتخاب یك مایكوتوكسین بایندر
جوجه بوقلمون ، گوشت بوقلمون
مشاوره در خصوص پرورش بوقلمون و خرید و فروش بوقلمون با قیمت مناسب از بهترین نژادها
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              محصولات              نقشه سایت              فروش دان بوقلمون با کیفیت درجه یک 09125343278و09198121699
گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


خرید و فروش گوشت بوقلمون ،مشاوره در خصوص پرورش بوقلمون ،از بهترین نژاد ها و همچنین عرضه گوشت بوقلمون درب کشتارگاه و سطح شهر تهران و حمل بوقلمون زنده به کشتارگاه
تلفن تماس 09125343278-09198121699

مدیر وبلاگ : مهندس فرزان
نویسندگان
نظرسنجی
لطفا در خصوص مطالب درج شده نظر خود را بیان فرمایید.
 انتخاب یك مایكوتوكسین بایندر  :
هنگامی كه در حال بررسی یك توكسین بایندر برای استفاده در مزرعه یا كارخانه خود هستید ، باید لیستی از سوالاتی را كه انتظار دارید فروشنده به آنها پاسخ دهد داشته باشید تا از این طریق از كیفیت محصولی كه خریداری می كنید اطمینان حاصل نموده و بدانید محصولی كه برای آن پول پرداخت می كنید بیشترین ارزش را دارا می باشد . 
در حال حاضر محصولات تجاری مختلف مایكو توكسین بایندر و عوامل سم زدایی در بازار وجود دارند كه برخی حتی بسیار ارزان بوده و از نظر میزان مصرف هم بایكدیگر اختلاف بسیاری دارند . برخی اوقات حتی ممكن است مصرف كنندگان در تخمین میزان كارآیی محصول دچار اشتباه شده و برای محصولی بی كیفیت، هزینه های گزافی پرداخت نمایند . سوالاتی كه در زیر عنوان می شوند می توانند در هنگام خرید محصول ، مصرف كننده را جهت انجام یك انتخاب هوشمندانه یاری نمایند . 
مترجم : مهندس میلاد مهدویان 
تاٌلیف : پروفسور تروور اسمیت ( دانشكده علوم دامی و طیوری دانشگاه گوالف ، كانادا ) 
منبع: نشریه دنیای کشت و صنعت ، شماره 66، تیر و امرداد 1390 ، صفحه 21و22 
1. ماده مؤثر توكسین بایندر معرفی شده چیست ؟ 
یكی از پیچیده ترین روش های مقایسه مایكوتوكسین بایندرها نحوه طبقه بندی این محصولات می باشد . حتی در بسیاری از موارد ، محصولاتی كه در یك گروه قرار می گیرند ، مواد تشكیل دهنده و اثرات یكسانی ندارند . 

• در كل دو نوع مایكوتوكسین بایندر وجود دارد : 

الف – جاذب های غیر آلی : این توكسین بایندرها شامل محصولات رسی مثل سیلیكاتهای آلومینیوم ، زئولیتها ، بنتونیتها ، خاكهای رئاتوماسوس و ... می باشند كه اینها در اصل ، موارد مناسبی برای تولید سرامیك ، فیلترهای آب می باشند .

• تمامی مقالات علمی چاپ شده توسط موسسات بی طرف نشان می دهند كه دوز مصرف موثر این مواد بین 10 تا 50 كیلوگرم در تن خوراك می باشد كه با ادعای شركت های تولید كننده مبنی بر دوز مصرف 5/0 تا 1 كیلوگرم در تن برای پیشگیری و دوز درمانی 5/2 تا 5 كیلوگرم در تن خوراك ، اختلاف قابل توجهی دارد .

• مقادیر بالای توكسین بایندرهای رسی در جیره باعث كاهش خاصیت پلت شدن و افزایش تراكم خوراك می گردند . 

• جذب سموم قارچی در این نوع توكسین بایندرها تنها به بار مولكولی و وزن ذرات بستگی دارد .

• توكسین بایندرهای رسی ، برخی از انواع آفلاتوكسین ها را به خود جذب می كنند . 

• تاثیر بسیار كمی بر روی جذب سموم DON ، 2- T، Zen، OTA، DAS از توكسین بایندرهای رسی ها تا به امروز گزارش شده است . 

• توكسین بایندرهای رسی طبیعی ( كه ازمعادن استخراج شده اند ) می توانند حاوی سم دی اكسین و فلزات سنگین باشند . 

• توكسین بایندرهای رسی تاثیرات زیست محیطی نا مطلوبی از خود به جای میگذارند؛ تاثیراتی مانند افزایش حجم مدفوع و ... . 

• یكی از راههای بررسی مقادیر رس موجود در محصولات جاذب ، بررسی میزان خاكستر حاصل از سوختن محصول می باشد . آیا توكسین بایندرهای رسی غیر آلی ، مواد معدنی ، ویتامین ها و آنتی بیوتیك ها را نیز جذب خود میكنند ؟ 

توكسین بایندرهای رسی باعث كاهش جذب مواد معدنی نظیر Mn،Zn، Mg، Ca و همچنین Na می شوند . همینطور استفاده از آنها در مقادیر بالای 5/0 درصدباعث كاهش عملكرد آنتی بیوتیك های دارای گروه كاربردی قطبی می گردد . توكسین بایندرهای رسی می توانند سایر مواد مغذی دارای بار مثبت را به خود جذب نمایند . از علائم استفاده از این گونه توكسین بایندرها میتوان به موارد زیر اشاره كرد : پوشش بدن و سم ضعیف در زوج سمان و نیز ضعف ناحیه پا در طیور . آیا توكسین بایندرهای رسی می توانند باعث كاهش عملكرد آنتی بیوتیك ها بشوند ؟ 

بنتونیت می تواند با آنتی بیوتیك هایی نظیر تایلوزین و تیل مایكوزین تركیب شود . برای مثال یكی از عباراتی كه روی برچسب داروی تایلوزین شركت الانكو به چشم می خورد به این موضوع اشاره می كند كه تایلوزین را نباید با خوراك حاوی مقادیر بالای 2% بنتونیت مخلوط كرد .بر پایه یك آزمایش در چین استفاده از حتی 1 تا 2 كیلوگرم بنتونیت در تن خوراك نیز می تواند منجر به كاهش در عملكرد داروی تایلوزین شود . 

• باید به این نكته توجه كرد كه برخی تولید كنندگان بر روی بسته بندی های خود ، به جای نام بردن از ماده تشكیل دهنده از كدهای اختصاری مانند 558- E ( بنتونیت ) و ( HACAC 558- E سیلیكاتهای آلومینیوم ) برای گمراه كردن مصرف كنندگان استفاده می كنند . 

ب – جاذب های آلی 

میكروار گانیسم های زنده :

• كشت گونه ای از میكروارگانیسم های زنده مثل مخمرها یا باكتری ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند تا با تولید آنزیمهایی در دستگاه گوارش حیوانات ، باعث غیر فعال شدن مایكوتوكسین ها شوند . 

• میكرو ارگانیسم های زنده به محیطی ایده آل ( pH ، درجه حرارت و مواد غذایی ) برای رشد و تولید مثل به منظور تولید مقادیر مناسبی از آنزیم نیاز دارند . این احتیاجات باعث طولانی تر شدن زمان لازم برای بی اثر كردن سموم می شود . 

از طرف دیگر انبار كردن محصول ، پلت سازی استفاده از آنتی بیوتیك ها و اسیدهای آلی باعث جلوگیری از رشد و بقای میكرووارگانیسم ها در این گونه محصولات می شود . 

• آنزیم ها :

• آنزیم ها همگی از پروتئین تشكیل شده اند و فعالیت آنها به شدت تحت تاثیر pH ، درجه حرارت محیط ، عملیات فرآوری خوراك مانند پلت كردن و همچنین میزان مصرف سایر اقلام خوراك ، مثل اسیدهای آلی می باشد . 

• آنزیم ها ، بسیار اختصاصی و فقط بر روی سوبستراهای مشخص عمل می كنند.

• آنزیم و سوبسترا به ساختارهای مكملی برای به وجود آمدن پیوند ، احتیاج دارند و به تنهایی قادر به انجام عمل تركیب نمی باشند . این تركیبات مانند كلیدی خاص برای قفلی خاص عمل می كنند . 

• تا امروز در حدود 300 نوع مایكوتوكسین شناسائی شده اند و احتمالاً هزاران نوع دیگر هم در آینده شناسائی خواهند شد . با این شرایط چه تعداد آنزیم های مختلف برای جلوگیری از مسمومیت با سموم ناشی از مخلوط سموم مختلف قارچی مورد نیاز می باشد ؟ حتی اگر تمام این آنزیم ها هم مهیا باشند ، قیمت نهائی چنین محصولی چقدر خواهد بود ؟

• در برخی موارد ، محصول نهایی حاصل از سم زدایی آنزیم ها ممكن است هنوز سمی باشد . 
عصاره دیواره سلولی مخمر ( گلوكومانان ) 

• تمامی عصاره های دیواره سلول های مخمر با هم مشابه نیستند و باید به این نكته توجه داشت كه آیا تولیدكنندگان این محصولات ، مقالات معتبری را دال بر صحت ادعای خود در رابطه با عملكرد محصول ارائه می كنند ؟ 

• آیا محصول متشكل از مخمر است یا از مشتقات دیواره سلول مخمر تشكیل شده است ؟ موضوع مهم و قابل توجه این است كه تولید مخمر خشك شده خیلی ساده تر و ارزان تر از تولید دیواره سلولی مخمر می باشد و همینطور خاصیت جذب توكسین های قارچی در مخمر خشك شده بسیار كمتر از دیواره سلولی مخمر می باشد ؛ بنابراین از محتویات محصولی كه خریداری می كنید كاملا مطلع باشید . 
2. یك توكسین بایندر چگونه اقدام به جذب سموم قارچی می كند ؟ ( نحوه عمل ) این مساله بسیار حائز اهمیت است كه فروشنده یك مایكوتوكسین بایندر ، بتواند به روشنی نحوه عملكرد محصول را در جهت حفاظت حیوانات از آثار سوء سموم قارچی ، برای مصرف كننده توضیح دهد . ماهیت مواد مؤثره تشكیل دهنده توكسین بایندرها می توانند مكانیسم های مختلفی را برای جذب سموم ایجاد نموده و باعث به وجود آمدن اختلاف در دوز مصرف ایده آل در محصولات گوناگون باشد . هر محصول می بایست از نظر فنی در مورد توانایی در جذب و انجام واكنش های مرتبط با بی اثر كردن سموم قارچی مؤثر و كارآمد به نظر برسد تا در فهرست مصرف قرار گیرد . شرایط محیطی ایده آل برای جذب و انجام واكنش های مرتبط با بی اثر كردن سموم قارچی شامل :pH ، درجه حرارت ، حساسیت به آنتی بیوتیك ها و زمان اثر كردن محصول و ... روی كارآیی محصول تاثیر گذار بوده و مصرف كنندگان باید از این اختلافات آگاه شوند . 
3. آیا محصول جاذب ، توانایی جذب انواع مختلف سموم قارچی را دارد ( وسیع الطیف بوده ) و آیا مدارك معتبری برای اثبات این موضوع در اختیار مصرف كننده قرار دارد ؟ اقلامی از خوراك كه به طور طبیعی آلوده شده اند و خصوصاً خوراك كامل ، معمولا حاوی چندین نوع مایكوتوكسین می باشند . یك توكسین بایندر ایده آل باید وسیع الطیف بوده و در حضور مقادیر مختلفی از سموم ( مقادیر بسیار كم و یا مقادیر بسیار زیاد ) هم كارآیی خود را حفظ نماید . میزان تمایل بایندرها برای جذب سموم مختلف بسیار متفاوت است و این موضوع بر روی توانائی آنها برای جذب سموم قارچی در شرایطی كه مقادیر این سموم كم است تاًثیر گذار می باشد .

• میزان تمایل بایندرها برای جذب سموم مختلف ، بسیار متفاوت است و این موضوع بر روی توانائی آنها برای جذب سموم قارچی در شرایطی كه مقادیر این سموم كم می باشد تاثیر گذار می باشد . همینطور باید به این موضوع اشاره كرد كه بایندرها دارای ظرفیت های اشباع مختلفی هستند و این موضوع تاثیر خود را بر روی حداكثر مقدار سم قابل جذب نشان می دهد . 

توكسین بایندرهای رسی قابلیت جذب بسیار پایینی دارند و بطور عمده به جذب آفلاتوكسین ها محدود شده اند . زرالنون ، اكراتوكسین و تریكوتسن ها ( سم 2 – T ، DON ) بطور كلی از تاثیرات توكسین بایندرهای رسی در امان هستند ، زیرا این دسته از سموم ، فاقد گروههای كاربردی قطبی در ساختمان خود هستند كه برای جذب شدن شیمیایی توسط جاذب های رسی وجود آنها ضروری می باشد . 

4. آیا محصول توكسین بایندر توانایی جذب سموم مختلف را در مقادیر دوزهای پایین دارد ؟ در حیواناتی نظیر جوجه های گوشتی كه حجم خوراك مصرفی در روز می تواند روی بهره وری اقتصادی آنها بسیار تاثیر گذار باشد ، مواد افزودنی غیر مغذی می بایست تا حد امكان حجم كمتری از فرمول جیره را اشغال كنند . استفاده از محصولاتی كه دوز مصرف بالایی دارند می تواند باعث اشغال شدن فضای زیادی از جیره شود كه در نهایت منجر به كاهش فراهمی زیستی ( در دسترس قرار گرفتن ) عناصر مغذی مهم جیره خواهند گردید . دوز مصرف موثر توكسین بایندرهای رسی بالا است ( 5-1 % ) كه سبب می شود تا تولید كنندگان با تغییر استراتژیهای خود برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار ، دوز مصرف پایین تری ( 25/0 – 05/0 % ) را به مصرف كنندگان توصیه كنند . به همین دلیل است كه برخی محصولات نمی توانند تاثیرات پایداری در جلوگیری از بروز مسمومیت با سموم قارچی داشته باشند و در نهایت این مصرف كننده است كه با استفاده از محصولاتی كه ارزش اقتصادی ندارند ، سرمایه خود را هدر داده است . 
تمایل زیاد به جذب سموم قارچی و ظرفیت بالای اشباع دیواره سلولی مخمر باعث شده تا استفاده از این گونه محصولات در مقادیر بسیار پایین هم موثر باشد ( كمتر از 1/0 % جیره ) . 

5. از آنجایی كه با تغییرات شدید pH در طول دستگاه گوارش حیوانات روبرو هستیم ، آیا محصول توكسین بایندر پایداری خود را در pH های مختلف حفظ می نماید ؟ بسیاری از توكسین بایندرهای سنتی قابلیت جذب سموم را در تغییرات pH ، حفظ نمی كنند و باید در نظر داشت كه اگر پیوند بین توكسین بایندر ( جاذب ) و مایكوتوكسین ( سم ) به اندازه كافی قوی نباشد ، این امكان وجود دارد كه سموم در قسمتهای انتهائی دستگاه گوارش از جاذب جدا شوند و مجددا فعالیت خود را آغاز كنند . 

6. محصول با چه سرعتی ، با سم واكنش نشان می دهند یا آن را جذب می نماید ؟ نتایج تحقیقات نشان می دهند كه اكثر مایكوتوكسینها طی مدت زمان 30 دقیقه توسط دستگاه گوارش جذب می شوند و از آنجایی كه بیشترین مقدار جذب سموم از طریق قسمت ابتدایی دستگاه گوارش صورت می گیرد ،عمل سریع یك جاذب سموم قارچی بسیار حائز اهمیت است . اگر توكسین بایندری برای مثال ، ظرف مدت 3 ساعت قادر به جذب سموم قارچی باشند ، پس راه حل چندان مناسبی به نظر نمی رسد .

7. آیا محصول تا به حال در شرایط عملی آزمایش شده و مداركی برای تائید آن وجود دارد ؟ چه تعداد مقاله معتبر در مورد این محصول در نشریات علمی به چاپ رسیده است ؟ زمانی كه قصد استفاده از توكسین بایندری را دارید باید از عملكرد محصول در شرایط واقعی و تجاری مطمئن باشید و این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است . عملكرد مایكوتوكسین بایندرها در شرایط مختلف آزمایشگاهی و شرایط عملی با هم متفاوت می باشد و عملا قادر به ارائه نتایج قابل قبول برای محافظت از حیوانات به جز در شرایط خاص نمی باشند . نمایش آزمایشات ساده طراحی شده در محیط آزمایشگاه كه معمولا طی شرایط ایده آل برای یك محصول مثل pH ثابت ، دما و مدت زمان مناسب و ... اجرا می شوند ، قابل انطباق با نتایج به دست آمده از آزمایشات در محیط عملی ( داخل بدن دام و طیور ) نیستند . حتی پیچیده ترین مدل های آزمایشگاهی هم قادر به برابری با فاكتورهای محیطی كه می توانند مستقیم و غیر مستقیم بر روی نتایج یك آزمایش در شرایط بالینی تاثیر بگذارند ، نیستند . 

بسیاری از تولیدكنندگان اطلاعات چندانی برای دفاع از اثر بخشی محصولاتشان در شرایط فوق الذكر در اختیار ندارند . می بایست از هر تولیدكننده فهرستی از مقالاتی كه در مورد محصولات آنها و توسط موسسات علمی مستقل به چاپ رسیده است درخواست شود فقط به این نكته باید دقت نمود كه دوز مورد استفاده محصول در آزمایش با دوز توصیه شده در روی بسته بندی همخوانی داشته باشد .
 
8. آیا محصول توسط موسسات علمی معتبر و مستقل تایید شده و مقالاتی در مورد آن در مجلات علمی به چاپ رسیده است ؟ یك محصول موفق به طور قطع تا امروز تعداد زیادی تائیدیه از موسسات تحقیقاتی به دست آورده است تكیه به مقالات علمی معتبر چاپ شده در مجلات مستقل می تواند شاخص های استانداردی را برای مقایسه یك محصول فراهم سازد . 

نوع مطلب : پرورش بوقلمون، تغذیه بوقلمون، جیره بوقلمون، دان بوقلمون، ترکیبات جیره، 
برچسب ها : توکسین بایندر، ضد قارچ،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 15 دی 1392
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

قیمتها
خریدار بوقلمون کشتاری

09125343278

09198121699

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بروز رسانی :
  • آخرین بازدید :
http://turkeyir.mihanblog.com/googleaeb22e5bcc2387ba.html turkeyir.mihanblog.com Real PR turkeyir.mihanblog.com Trust