تبلیغات
جوجه بوقلمون ، گوشت بوقلمون - اخبار: تولیدکنندگان از قاچاق جوجه یک روزه بوقلمون بومی به کشور نگرانند
جوجه بوقلمون ، گوشت بوقلمون
مشاوره در خصوص پرورش بوقلمون و خرید و فروش بوقلمون با قیمت مناسب از بهترین نژادها
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              محصولات              نقشه سایت              فروش دان بوقلمون با کیفیت درجه یک 09125343278و09198121699
گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


خرید و فروش گوشت بوقلمون ،مشاوره در خصوص پرورش بوقلمون ،از بهترین نژاد ها و همچنین عرضه گوشت بوقلمون درب کشتارگاه و سطح شهر تهران و حمل بوقلمون زنده به کشتارگاه
تلفن تماس 09125343278-09198121699

مدیر وبلاگ : مهندس فرزان
نویسندگان
نظرسنجی
لطفا در خصوص مطالب درج شده نظر خود را بیان فرمایید.
تولیدکنندگان از قاچاق جوجه یک روزه بوقلمون برنزه به کشور نگرانند
از بی‌تفاوتی دامپزشکی تا انکار جهاد کشاورزی
نویسنده : سپیده قاسمی

سابقه مصرف گوشت بوقلمون در ایران به حدود 500 سال پیش بازمی‌گردد؛ اما پرورش بوقلمون به شکل صنعتی در کشور ما بسیار نوپا بوده و هنوز در ابتدای راه است. پیشرفت علوم ژنتیک، تغذیه و مدیریت و تاثیر آن‌ها بر پرورش بوقلمون موجب شده است تا پرورش بوقلمون از شکل سنتی، خارج شود و نژادهای جدیدی از بوقلمون‌های صنعتی به وجود آید که گوشت آن‌ها کاملا متفاوت از نژادهای سنتی بوده و حاوی پروتئین زیاد و چربی و کلسترول بسیار کمی است، ویژگی‌های که امکان تشخیص لاشه بوقلمون صنعتی را از بومی بسیار آسان می‌کند. 
 هرچند این صنعت نیز مانند صنعت پرورش مرغ گوشتی با مشکلات زیادی مواجه بوده و هست؛ اما طی چند دهه گذشته با شناخت بیش‌تر خواص و ویژگی گوشت بوقلمون توجه به مصرف این محصول افزایش یافته، تا جایی که امروزه شاهد افزایش روزافزون مصرف گوشت و سایر فرآورده‌های این پرنده هستیم. 
رشد و توسعه بازار مصرف گوشت بوقلمون موجب شده است که برخی از سودجویان به دنبال کسب درآمد بیش‌تر به قیمت تخریب این صنعت باشند و دست به اعمالی بزنند که نگرانی‌ها را درباره آینده این صنعت افزایش دهد. اعمالی که با انجام آن‌ها بیم آن می‌رود سرنوشتی مانند سرنوشت صنعت مرغ گوشتی کشور برای این صنعت رقم بخورد. 
خبرهایی از گوشه و کنار کشور درباره پرورش حجم زیادی از بوقلمون‌های برنزه شنیده می‌شود. بوقلمون‌های برنزه نژادی اصلاح شده از بوقلمون‌هایی هستند که ظاهری شبیه نژادهای بومی دارند؛ اما خصوصیات لاشه آن مشابه با سایر نژادهای صنعتی است. وجود حجم زیاد از این نژاد بوقلمون در واحدهای صنعتی کشور در حالی گزارش می‌شود که واردات تخم نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه این نژاد برنزه به ایران صورت نمی‌گیرد و هیچ یک از واحدهای مادر داخلی نیز تولید این نژاد را انجام نمی‌دهند. همچنین وزارت جهاد کشاورزی از پرورش آن در ایران در ابعاد صنعتی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. 
این اتفاقات و اظهار بی‌اطلاعی وزارت جهاد کشاورزی چندین سوال اساسی را در ذهن ایجاد می‌کند؛ اول این‌که چگونه است که پرورش این نژاد در ابعاد صنعتی در حال انجام است؛ اما وزارت جهاد کشاورزی از آن بی‌اطلاع مانده است؟ دیگر این‌که تخم نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه نژاد برنز آن هم در این حجم چگونه وارد ایران شده است؟ و مهم‌تر این‌که چرا سازمان دامپزشکی به‌عنوان مرجع نظارت بر بهداشت و پیشگیری از بیماری‌ها درباره ورود و پرورش این نژاد تاکنون واکنشی نشان نداده است؟
 
بدون مجوز وارد می‌شود
کامبیز جعفری، بازرس شرکت تعاونی صنعت بوقلمون ایران و از تولید‌کنندگان با سابقه این صنعت، با تایید این خبر به «سبزینه»، گفت: ورود جوجه و تخم نطفه‌دار بوقلمون برنزه بدون مجوز و به صورت غیرقانونی به مزارع کشور توسط سودجویان و دلالان در حال انجام است و در بعضی از استان‌ها نیز پرورش آن در ابعاد صنعتی صورت پذیرفته است. 
وی در ادامه افزود: این موضوع از آن جهت بسیار مهم و حائز اهمیت است که با وجود تلاش و برنامه‌ریزی شرکت تعاونی صنعت بوقلمون ایران و وزارت جهاد کشاورزی برای ساماندهی بازار، در آینده نزدیک با ورود گوشت این بوقلمون‌ها به بازار شاهد برهم خوردن توازن عرضه و تقاضا و افت قیمت گوشت بوقلمون و در نتیجه زیان تولیدکنندگان خواهیم بود. 
جعفری بیان داشت: جوجه یک‌روزه و تخم نطفه‌دار بوقلمون برنزه از مبادی رسمی وارد مزارع ایران نمی‌شود، همچنین مزرعه بوقلمون مادری که پتانسیل تولید این نژاد را در حجم داشته باشد نیز در ایران وجود ندارد، پس می‌توان گفت جوجه‌ها و تخم نطفه‌دار این پرنده از مبادی غیررسمی وارد مزارع ایران شده است. 
 وی یادآور شد: مسئولیت حفاظت از ورود محموله‌های دامی طیور زنده از مرزها برعهده سازمان دامپزشکی است و این اتفاق نشان می‌دهد سازمان دامپزشکی در انجام وظایف پیشگیرانه خود کوتاهی کرده است و با این کار ضربه‌ای دیگری بر پیکره این صنعت وارد کرده است. جعفری ادامه داد: این سازمان گاه به بهانه اعمال ضوابط سخت‌گیرانه قرنطینه بهداشتی بر سر راه واردات قانونی جوجه یک‌روزه و تخم نطفه‌دار مانع تراشی می‌کند و گاه با عدم صدور مجوز بهداشتی احداث و راه‌اندازی واحد پرورش بوقلمون گوشتی و مادر در مقابل رشد این صنعت می‌ایستد. این اقدامات در حالی است که  این سازمان از وظایف اصلی خود باز مانده. بازرس تعاونی صنعت بوقلمون ایران یادآور شد: جوجه‌های غیرمجاز برنزی که وارد کشور شده‌اند از پتانسیل رشد مناسبی برخوردار نبوده و ضریب تبدیل مناسبی ندارند و موجب زیان پرورش‌دهندگانی می‌شوند که مبادرت به خرید و پرورش این نژاد کرده‌اند. در این بین فقط دلالان و سودجویان هستند که به سود هنگفت دست پیدا کرده‌اند. 
 
نیازی به قاچاق نداریم
معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی درباره ورود تخم نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه نژاد برنزه بوقلمون به مزارع ایران اظهار بی‌اطلاعی کرد و به «سبزینه»، گفت: با توجه به وجود مبادی قانونی و حجم منطقی واردات تخم نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه اساسا نیازی به قاچاق این نهاده‌ها نیست. 
حسن رکنی با اشاره به پروتکل‌های فی‌مابین ایران و کشورهای تامین‌کننده تخم نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه بوقلمون، بیان داشت: پروتکل‌های امضاء شده بین ایران و برخی کشورهای اروپایی همچون فرانسه، انگلستان و آلمان و پیش‌بینی کشورهای جایگزین موجب شده است که در این زمینه با هیچ کمبود و مشکلی مواجه نباشیم و نیاز تولیدکنندگان به خوبی تامین شود. 
معاون وزیر در پاسخ به این پرسش «سبزینه» مبنی بر این‌که در ماه‌های اخیر به‌دلیل شیوع بیماری حاد تنفسی بوقلمون در برخی از کشورها تامین‌کننده جوجه یک‌روزه و تخم نطفه‌دار بوقلمون، سازمان دامپزشکی واردات آن‌ها را محدود کرده و تولیدکنندگان با مشکل مواجه کرده است. آیا این مساله نمی‌تواند عامل اتفاقات اخیر و انگیزه سوءاستفاده برخی سودجویان باشد، پاسخ داد: سازمان دامپزشکی وظیفه پاسداری از سلامت محصولات دامی را دارد؛ اما در صورتی که منع بهداشتی برای واردات نهاده‌های پر اهمیتی مانند این نهاده‌ها وجود داشته باشد کشورهای جایگزین شناسایی و پس از طی مراحل تایید بهداشتی اجازه واردات را انجام خواهد داد تا مشکلی برای تولیدکنندگان در تامین نیازشان ایجاد نشود. رکنی تاکید کرد: ظرفیت جوجه‌ریزی در تمام بخش‌های صنایع طیور کشور مشخص است و معمولا همکاران ما در استان‌های سراسر کشور به‌طور مستمر در حال رصد میزان جوجه‌ریزی و گزارش آن به وزارت جهاد کشاورزی هستند به همین جهت مبدأ ورود و تامین آن به‌طور شفاف مشخص است و هیچ ابهامی در این زمینه وجود ندارد. وی در پایان خواستار ارائه اطلاعات دقیق‌تر و ارائه مستندات بیش‌تر برای پیگیری این موضوع شد و گفت: تنظیم بازار صنعت دام و طیور براساس ساماندهی تولید و سهمیه‌بندی جوجه‌ریزی امکان‌پذیر است به همین دلیل وزارت جهاد کشاورزی همواره نظارت خود را در این زمینه دارد و بی‌شک با هرگونه اقدامی که این نظم را بر هم زده و موجب زیان تولیدکنندگان شود برخورد خواهد کرد. 
امیدواریم با ورود هرچه سریع‌تر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی به این موضوع نگذارند این صنعت نیز به سرنوشت صنعت مرغ گوشتی مبتلا شود و زمانی اقدام به شناسایی و برطرف کردن مشکل نکنند که نوشدارویی شود پس از مرگ سهراب.
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها : جوجه بومی، جوجه محلی بومی بوقلمون، جوجه سیستان یلوچستان بومی محلی، جوجه بوقلمون محلی سیاه، جوجه بوقلمون مشکی، خرید و فروش جوجه بوقلمون مشکی برنز محلی،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 شهریور 1395
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

قیمتها
خریدار بوقلمون کشتاری

09125343278

09198121699

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بروز رسانی :
  • آخرین بازدید :
http://turkeyir.mihanblog.com/googleaeb22e5bcc2387ba.html turkeyir.mihanblog.com Real PR turkeyir.mihanblog.com Trust