تبلیغات
جوجه بوقلمون ، گوشت بوقلمون - بستر خیس در طیور
جوجه بوقلمون ، گوشت بوقلمون
مشاوره در خصوص پرورش بوقلمون و خرید و فروش بوقلمون با قیمت مناسب از بهترین نژادها
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              محصولات              نقشه سایت              فروش دان بوقلمون با کیفیت درجه یک 09125343278و09198121699
گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


خرید و فروش گوشت بوقلمون ،مشاوره در خصوص پرورش بوقلمون ،از بهترین نژاد ها و همچنین عرضه گوشت بوقلمون درب کشتارگاه و سطح شهر تهران و حمل بوقلمون زنده به کشتارگاه
تلفن تماس 09125343278-09198121699

مدیر وبلاگ : مهندس فرزان
نویسندگان
نظرسنجی
لطفا در خصوص مطالب درج شده نظر خود را بیان فرمایید.
در حالت طبیعی مدفوع با منشاء روده‌ای در طیور دارای رنگ حنایی و یا قهوه‌ای با رسوب اورات در سطح آن
 میباشد كه 12 تا 16 بار در شبانه‌روز تخلیه می‌گردد .

 مدفوعی كه منشاء آن از سكوم باشد دارای رنگ قهوه‌ای تیره ، بصورت نیمه مایع و معمولاً یك یا دو بار در آشبانه‌ دفع میشود كه این نوع مدفوع نیز نباید با مدفوع اسهالی اشتباه گردد .

 در شرایط مدیریتی مناسب و سلامت گله ، باتوجه به سن ، رطوبت بستر می‌تواند بین 10 تا 30 درصد متغیر است ، اگرچه در مناطق گرم و بسیار خشك رطوبت به 5 درصد نیز ممكن است كاهش بیابد .

 نکته مهم **بستری كه دارای چنین شرایطی باشد بعد از چسبندگی در اثر فشردن در بین انگشتان ، بلافاصله ذرات آن از همدیگر جدا خواهند شد كه وجود این حالت عدم چسبندگی ناشی از فعالیت باكتری‌های موجود در آن میباشد. بستری كه رطوبت آن بیشتر از 30 درصد باشد بعد از فشردن در دست ، حالت خود را حفظ كرده و ذرات آن از همدیگر جدا نخواهند شد .

 بستر خیس گاهی به بستری گفته میشود كه فقط سطح آن مرطوب و چسبنده میباشد ولی قسمت‌های عمقی آن ممكن است خشك باشد . 

منبع :برگرفته از سایت سفیر رشد جناب مهندس سعید قاسمی
در چنین مواردی قسمت‌های سطحی بستر بعد از خشك شدن تشكیل لایه‌ای چسبنده و سفت را میدهد و بعبارت دیگر ، از نظر قـوام و چسـبندگی در سطـح و عمـق ، از یكـدیگر متفـاوت میباشد .

 **نکته مهم **وجود بستر سفت در نقاطی از سالن سبب میشود كه طیور تمایلی به نشستن در این محل‌ها را نداشته باشند و لذا بعلت نرسیدن گرمای بدن طیور به این نقاط و عدم فعالیت باكتری‌های موجود در آن ، رطوبت و چسبندگی باز هم بیشتر خواهد شد .

 درصورت وجود چنین حالتی در بستر ، با بهبود شرایط مدیریتی و زیروروكردن بستر باید اقدام به رفع این مشكل كرده و درصورت نیاز مقداری بستر تازه اضافه نمود تا مرغ‌ها تشویق به نشستن در آن نقاط شوند . 

با جلوگیری از ریزش آب در سالن ، تنظیم مقدار و ارتفاع آبخوریها و بهبود تهویه می‌توان از تشكیل بستر بهم چسبیده (کلوخه شده)و سفت شده جلوگیری نمود . در میان عوامل مدیریتی ، تهویه میتواند بیشترین نقش را داشته باشد .
 1000 قطعه در شبانه‌روز حدود 500 لیتر آب از طریق مدفوع دفع می‌كنند . تهویه ناقص كه قادر به تخلیه این مقدار آب از سالن نباشد به آسانی و بویژه در زمستان می‌تواند سبب بروز بستر خیس و ایجاد چسبندگی در سطح آن گردد . 
تغذیه و رابطه آن با بستر خیس در طیور فعالیت كلیه در طیور بصورت مداوم و ادرار كه بصورت مایع غلیظ موكوسی و حاوی مقدار زیادی اورات است با پوشانیدن سطح مدفوع ، دفع می‌گردد .
 مكانیسمی كه بنام جریان برگشتی نامیده میشود سبب می‌گردد مقداری از آب و الكترولیت‌ها مجدداً در راست روده جذب شده و تعادل الكترولیتی برقرار گردد .

 افزایش مصرف آب صرف نظر از علت آن ، می‌تواند سبب بروز اسهال ، مدفوع آبكی و بستر خیس گردد كه ذیلاٌٌٌ بهمواردی از آنها اشاره میشود .

1- جیره‌بندی دان و یا ناكافی بودن دان .

2- كیفیت آب و دان مصرفی از نظر مقادیر سدیم ، پتاسیم و منیزیوم . سدیم و پتاسیم حجم آب بدن را تنظیم می‌كنند .
 وجود مقدار زیادی سدیم در آب مصرفی و یا در دان كه می‌تواند بصورت نمك باشد سبب افزایش مصرف آب خواهد شد .
 پتاسیم اضافی نیز كه می‌تواند ناشی از وجود آن در موادی مثل كنجاله سویا ، ملاس و غیره باشد 
سدیم ، سبب افزایش مصرف آب و اسهال خواهد شد .

منیزیوم از عناصری است كه بعلت وفور آن در مواد اولیه مورد استفاده دان ، به مكمل طیور افزوده نمیشود، معهذا وجود مقدار زیادی از این عنصر در آب ، سبب بروز عارضه اسهال و خیس شدن بستر خواهد شد .

3- متعادل نبودن جیره از نظر مقدار پروتئین و اضافه بودن و بویژه وجود پروتئین با كیفیت و با قابلیت هضم كم در آن . 
وجود چنین پروتئینی كه بخوبی هضم و جذب نشده باشد در انتهای روده در اثر تخمیر میكروبی ، سبب بروز اسهال می‌گردد . 
بروز عارضه سوختگی مفصل خرگوشی در نیمچه‌ها ناشی از وجود مقادیر زیادی پروتئین با قابلیت هضم كم ، نظیر پودرگوشت و ضایعات كشتار گاهی در جیره میباشد .

4- وجود مقادیر زیادی قند جذب نشده در موادی مثل جو و تغییر فشار اسمزی ناشی از آن در روده ، اسهال بروز خواهد كرد .

5- تغییر ناگهانی مواد اولیه و فرمول دان نیز می‌تواند سبب ایجاد اسهال در طیور گردد .

6- افزودن چربی با كیفیت پائین و غیر قابل هضم از دیگر عوامل بروز اسهال و مدفوع آبكی در طیور میباشد .

7- ویروس‌ها ، باكتری‌ها تك یاخته‌ایها و مایكوتوكسین‌ها نیز نقش مهمی در ایجاد عارضه اسهال در طیور می‌توانند داشته باشند .

8- مصرف آنتی‌بیوتیك‌ها و انواع داروهای ضد میكروبی نیز یكی از علل اصلی بروز اسهال در طیور میباشند. بروز اسهال ناشی از تركیبات ضد میكروبی بویژه در كشورهائی كه بصورت مداوم از این مواد استفاده میشود یكی از مشكلات این صنعت میباشد كه متأسفانه كمتر به آن نیز توجه شده و حتی تصور میشود كه با مصرف این تركیبات بروز اسهال باید كمتر نیز گردد . مصرف تركیبات ضد میكروبی با تغییر فلور میكروبی روده و ایجاد عدم تعادل بین میكروارگانیزمهای مفید و مضر سبب بروز اسهال میشوند . 

عواقب ناشی از وجود بستر خیس در طیور:

1- افزایش مقدار آمونیاك در سالن كه ناشی از تخمیر اوره میباشد .

2- كاهش مصرف دان ناشی از افزایش آمونیاك و بروز و یا تشدید عوارض تنفسی و مستعد شدن گله به بیماری‌های میكروبی و كلی باسیلوز .

3- كاهش جذب مواد و كاهش راندمان و عملكرد گله .

 4- مستعد شدن گله به بیماری‌های روده و بویژه كوكسیدیوز .

 5- آلودگی سطح خارجی پرنده ، افزایش تورم مفصل خرگوشی و ایجاد زخم در جناغ سینه كه در نهایت منجر به حذف تعداد بیشتری از طیور در كشتارگاه خواهد شد .
نوع مطلب : ترکیبات جیره، 
برچسب ها : علل ایجاد بستر خیس در طیور، افزایش آمونیاك، كوكسیدیوز، پای بوقلمون، پینه بوقلمون، سوختگی سینه بوقلمون، وزن بوقلمون،
لینک های مرتبط : سفیر رشد طیور،
          
شنبه 24 اسفند 1392
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

قیمتها
خریدار بوقلمون کشتاری

09125343278

09198121699

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بروز رسانی :
  • آخرین بازدید :
http://turkeyir.mihanblog.com/googleaeb22e5bcc2387ba.html turkeyir.mihanblog.com Real PR turkeyir.mihanblog.com Trust